مقدمه:

با پیشرفت جوامع و نفوذ تکنولوژیهای نوین ارتباطی در زندگی بشر نگرش انسان نسبت به مسائل پیرامونش دچار تغییرات شگرفی شده است. یکی از این تکنولوژیهای تاثیر گذار ارتباطی, اینترنت و فضای مجازی است. فضایی که توانسته است مخاطبان فراوانی را به خود جذب کند. کاربردهای زیادی در این محیط آنلاین وجود دارد که می تواند در پیشرفت علمی و فرهنگی نسل جوان دانش پژوه, کارگران و کارمندان موثر باشد.

از همین روی دو نكته بنيادي اساس لازمه را براي داشتن و يا در اختيار گرفتن يك «نگاه ضرورت نگر» در پيوستن وسيع به اين عرصه، مورد تاكيد قرار مي‌دهد.

اول آن‌كه: محور و وسيله «مبادله اطلاعات»، موضوعي دو‌سويه است و قرار گرفتن كشورها و به تبع آن سازمان‌ها و شركت‌ها در فضاي «مبادله اطلاعات»، الزام بر استقرار در فضاي ديجيتال دارد. در شرايط اكنوني، «در اختيار داشتن دانش» و بهره‌برداري شخصي (حقيقي يا حقوقي) از آن، فقط يك عامل بازدارنده رشد تلقي مي‌شود و آنچه كه در دنياي معاصر مطرح و خميرمايه اصلي را در مبادله اطلاعات تشكيل مي‌دهد‌، بحث «مديريت دانش» و يا به عبارتي « ايجاد بستر و زمينه لازم» براي توسعه دانش از طريق به «مشاركت‌گذاري» آن است. به واقع، مديريت دانش و يا به مفهوم كامل‌تر، به «مشاركت‌گذاري» دانش، خود يك «ارزش افزوده» ملي (در سطح كشورها) و سازماني (در سطح سازمان‌ها) و فردي (در سطح اشخاص حقيقي و حقوقي) است.

به مشاركت‌گذاري دانش و يا به عبارتي «مديريت دانش» از طريق روش محض «فضاي ديجيتال» محقق و تامين مي‌شود و علت نيز وابسته به دوسويه بودن مبادله اطلاعات از طريق فضاي ديجيتال است كه اگر يكي از آن بهره‌مند و ديگري از آن نابهره‌مند باشد مبادله دانش و اطلاعات در چارچوب يك فرايند، اتفاق نمي‌افتد. به مفهوم ديگر، افراد و سازمان‌ها و جوامع، ناخودآگاه و ناخواسته، مغلوب جريان‌هاي ناظر و تعيين كننده خط‌مشي قرار مي‌گيرند بدون آن‌كه بدانند علت آن در تاخير ورود به دنيايي است كه بستر اين فرايندهاست

دوم آن‌كه: فضاي ديجيتال، فضاي گذر از فرايند ارتباطات به روش‌هاي قديمي، براي پيوستن به روش‌هاي مدرن و جديد است. اين فضا (فضاي ديجيتال)، فضاي ارتباط و روابط بين نسلي است. شكل ظاهر اين موضوع، تشابه كيفي آن با فضاي «انقلاب صنعتي» و يا فضاي «موج سوم» است. نمونه اين فضا در اقتصاد، همان فضاي «تجارت آزاد» قرن هفده و هيجده ميلادي و يا فضاي «تجارت جهاني» فعلي است و به طور قطع عدم پيوستن كامل و جامع و مانع به آن، حامل همان زيان‌هايي خواهد بود كه عدم پيوستن «به موقع» و «به هنگام» به «انقلاب صنعتي»، به «موج سوم»، به «تجارت آزاد» و يا به «تجارت جهاني» باعث مي‌شده است.

یادگیری الکترونیکی, آموزش الکترونیکی یا E-Learning به زبان ساده

 

یادگیری الکترونیکی (آموزش مجازی ) یا همان E-Learning ترکیبی از آموزش و یادگیری است که با کاهش و گاهی حذف قید مکان و زمان سعی می کند با استفالده از فن آوری, روش های جذاب آموزشی را برای گرو ه های مختلف آموزشی ایجاد کند.

در این شیوه مدرن مدرس با استفاده از تکنولوژی و بکارگیری نرم افزارهای مورد نیاز سطح خود را به یک مدیر آموزشی در هر دوره ارتقاء داده و علاوه بر تدریس, فرآیند آموزشی مناسب را متناسب با گروه و سلیقه متقاضیان آموزش خلق می کند.

 

مزایای یادگیری الکترونیکی (آموزش الکترونیکی) چیست؟

·حذف محدودیت فیزیکی کلاس ها و جذب تعداد بيشتر دانشجويان

·نگهداری مطمئن دانش

·استفاده مجدد دانش هر درس

·دقت بيشتر در مديريت آموزش

·مشارکت با ديگر مراکز آموزشی

·راه اندازی سريع و آسان سيستم

·گسترش راحت و بيشتر آموزش

·يادگيری در هر زمان و هر مکان

·صرفه جوئی در هزينه و وقت

·مطالعه نامحدود

·طراحی و تدوين ساده تر محتوا

·پياده سازی راحتمحتوا

·به روز آوری سريع و آسان محتوا

·ارزيابی سريع و راحت دانشجو

·نظارت و پی گيری دقيقتر فرايند آموزشی

·صرفه جويی در وقت

·استفاده از آخرين تکنولوژی آموزشی

و...

 تهیه و تنظیم کننده: مهدیه نعمتی